diamanty a zlato 2

Diamanty a zlato

Klenoty

V zlých časoch sa vždy spoliehame na zásoby drahých kovov a drahokamov. Vysoká inflácia znehodnocuje peniaze, menu preto je investícia do diamantov, zlata, striebra vždy dobrá voľba. Aké drahé kovy a drahokamy si vybrať? Diamanty, perly, biele zlato alebo nebodaj striebro.

Diamanty

Diamanty majú v sebe výnimočné vlastnosti, ako tvrdosť a vysoký rozklad svetla. Pre jedinečné vlastnosti je diamant veľmi populárny v klenotníctve. Diamant má jednotku váhy karát, ktorý vyznačuje karát ako 200 miligramov. Cena samozrejme rastie so zvýšenými karátmi ale veľké diamanty sú zriedkavé a vysoko predražené.  Klenotníctva ponúkajú rôzne variety šperkov s diamantom od špeciálnej ponuky investičného diamantu, cenou od cca 300 eur do 26 000 eur.  Ďalej si môžete kúpiť kombináciu zlata s diamantom ako zásnubné prstene, obrúčky, náušnice, náhrdelníky, náramky od cca 600 eur do 18 000 eur. Cena vždy závisí od kvality a hmotnosti.  Pri kupovaní diamantov si treba dávať pozor na pravosť, preto vyberajte vždy overené a kvalitné predajne diamantov.

Perly

Na perle je výnimočná jedna vec, každá ma rôznu veľkosť, farbu, lesk a tvar. Všetky vlastnosti závisia na lastúre v ktorej sa zrodila. Lastúry pre perly môžu byt morské a riečne. Perly údajne znamenajú štedrosť, čistotu, lásku a dokonalosť.  Predajne  a klenotníctva ponúkajú rôzne variácie perál so zlatom ako prstene, náušnice, náhrdelníky a náramky v rôznych cenových reláciách, ktoré závisia od kvality perly cca od 300 eur do 16 000 eur.

Biele zlato

Zlato môžeme zaradiť medzi investične drahé kovy. Dôležitosť sa ukazuje v dnešnej dobe, keď inflácia kolíše okolo 14%. Ale aj pri zlate sa investujú naviac peniaze, určite nie všetky životné úspory. Zlato môžeme deliť na 14, 18 a 24 karátové zlato. Čísla karátov sa uvádzajú podľa percentuálneho zloženia zlata v šperku. Zlato 100% už asi v klenotníctve nenájdete.  Väčšie karátové zlato má väčšiu hodnotu a cenu. Zlato môžeme rozdeliť podľa farby na žlte, ružové, biele, čierne a zelené. Klenotníctva môžu ponúkať zlaté prstene, náušnice, retiazky, prívesky a podobné doplnky. Pri kupovaní zlata si treba dávať pozor na cenu a veľkosť karátu. Nechceme zaplatiť za 14 karátové ako za 24 karátové zlato vysokú cenu. Príkladom je biele zlato.