postelne pradlo

Posteľné prádlo

Móda

Dôležitou súčasťou spálne, ktorá zabezpečuje pohodlie, hygienu a ochranu, môže prispievať aj k estetike miestnosti. Jednoznačne hovoríme o posteľnom prádle. Pravidelné pranie a menenie posteľného prádla Vám zabezpečí zdravie a čistotu v spálni. Posteľné prádlo slúži na veľa dôležitých účelov:

Pohodlie – posteľne prádlo zabezpečuje pohodlie pri spaní. Hladký povrch a príjemný materiál posteľnej bielizne môže vytvárať lepšie podmienky pre spánok.

Hygiena – najhlavnejší dôvod používania posteľného prádla je udržiavanie hygienických podmienok v posteli a spálni.  Prádlo pravidelne perieme, aby odstránilo pot, staré bunky kože a rôzne nečistoty, ktoré sa môžu nachádzať na posteľnej bielizni.

Izolácia tepla – v chladnejších mesiacoch posteľné prádlo zabezpečuje tepelný komfort a izoláciu. Hodvábne a flanelové posteľne povlečenie udržiava teplo v posteli.

Estetický aspekt – prádlo je aj estetickým prvkom v spálni. Používať môžeme rôznorodé farby, vzory a textúry posteľnej bielizne, ktorá prispieva k celkovému dizajnu miestnosti.

Ochrana vankúša a matraca – chráni matrac a vankúš pred znečistením a opotrebením.  Bez posteľnej bielizne sú vankúše a matrace vystavené priamemu kontaktu s telom a potom, čo môže viesť rýchlejšiemu znehodnoteniu a potrebnej výmeny bielizne.

Druhy posteľného prádla

Máme veľa druhov rôzneho posteľného prádla, ktoré sa rozlišujú štýlom, materiálom a veľkosťou.  Poznáme niekoľko druhov posteľného prádla:

Poťahy a obliečky na vankúše – majú štvorcový alebo obdĺžnikový kúsok látky, ktorý sa používa na poťah vankúša.  Vyrobený môže byť z veľa funkčných materiálov ako hodváb, bavlna, flanel alebo satén.

Obliečky a poťahy na periny – ide o väčší kúsok látky, ktorý sa používa na poťah periny. Podobne ako poťah vankúša, tak aj poťah na periny je vyrobený z rôznych materiálov.

Posteľná bielizeň – celkový termín pre komplexnú sadu postielanej bielizne ako obliečky na vankúše, periny a uteráky na posteľnú bielizeň. Dekoratívne prikrývky a vankúše – do spálne sa často pridávajú dekoratívne prikrývky a vankúše na estetické účely, ktoré majú rôzne vzory, textúry a farby.  Ešte môžeme rozlišovať podľa veľkosti, štýlu a dizajnu, náplňového materiálu.  Výber kvalitného posteľného prádla hlavne závisí od vašich osobných potrieb a preferencií.

Materiál na posteľné prádlo

Využívajú sa rôzne materiály, ale každý ma svoje vlastnosti, výhody a nevýhody. Najčastejšie používané materiály na posteľné prádlo sú napríklad:

Bavlna – bavlnená látka je veľmi obľúbená pre svoju priedušnosť, mäkkosť a schopnosť absorbovať vlhkosť.  Kvalitný materiál na celoročné použitie a ľahké udržiavanie.

Hodváb –  luxusná voľba pre posteľne prádlo. Jemné a hladké na dotyk s prirodzenými termoregulačnými vlastnosťami. Udržuje telesnú teplotu a je vhodné pre ľudí s alergiou, pretože roztoče nemajú radi hodváb.

Jersey – pružný a elastický materiál, ktorý je ideálny pri matraci s pružinovými doskami. Materiál je teplý a pohodlný.

Flanel – vyrába sa z hrubšej a mäkšej bavlnenej látky.  Ideálna voľba pre zimné mesiace.  Ďalšie materiály poznáme ľan, satén, bambus a mikrovlákno.

Voľba materiálu posteľného prádla závisí od vlastných predností podľa sezóny, pohodlia a alergií. Vždy je treba rozmýšľať nad svojimi preferenciami a potrebami.